Skip to content

107 St Clair CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block9701
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2S3B2.5B1ATG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,003
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
60%
Improvement Value:$210,900
40%
Total Assessment$528,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,071+5.9%
2024$13,284+3.1%
2023$12,888+0.8%
2022$12,787+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6553, Page 1578

Property Sale

SaleMulti
$540,000
DeedBook 5185, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1993