Skip to content

113 St Clair CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 21, 2010

Property Information

Block9701
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SFR&BR2ATG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,348
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,500
53%
Improvement Value:$295,700
47%
Total Assessment$625,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,649+5.9%
2024$15,718+3.1%
2023$15,249+0.8%
2022$15,130+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$590,000
DeedBook 6062, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1993