Skip to content

101 St Clair CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$96,888
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block9701
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class39
Description2SAS2GSARA2134
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,500
52%
Improvement Value:$302,900
48%
Total Assessment$632,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,841+5.9%
2024$15,899+4.5%
2023$15,212+0.8%
2022$15,094+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$96,888
Sq Ft2,222DeedBook 6441, Page 1985Recorded5/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$454,000
DeedBook 4309, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1993