Skip to content

121 St Clair CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 1994

Property Information

Block9701
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SFRBR2ATG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,348
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,500
56%
Improvement Value:$259,900
44%
Total Assessment$589,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,696+5.9%
2024$14,818+3.1%
2023$14,375+0.8%
2022$14,263+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993