Skip to content

23 Wilkinson WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$757,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block9701
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SF1CATG4B2.5BL
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,402
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
57%
Improvement Value:$243,000
43%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,926+5.9%
2024$14,091+3.1%
2023$13,671+0.8%
2022$13,564+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$757,000
Sq Ft2,402DeedBook 6440, Page 1311Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$618,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 6175, Page 1472Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5711, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1993