Skip to content

33 Wilkinson WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block9701
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,500
53%
Improvement Value:$293,600
47%
Total Assessment$623,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,593+5.9%
2024$15,665+3.1%
2023$15,197+0.8%
2022$15,079+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft2,222DeedBook 6614, Page 498Recorded12/29/2025

Property Sale

SaleMulti
$234,210
DeedBook 2669, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1993