Skip to content

317 Rodney CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$752,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block9701
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,926
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
59%
Improvement Value:$220,700
41%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,332+5.9%
2024$13,530+3.1%
2023$13,127+0.8%
2022$13,024+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$752,000
Sq Ft1,926DeedBook 6456, Page 213Recorded9/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 6148, Page 1419

Property Built

Built

Year Built: 1993