Skip to content

45 Wilkinson WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$189,990
Last Sale Date
Feb 2, 1993

Property Information

Block9701
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,926
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
63%
Improvement Value:$188,000
37%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,461+5.9%
2024$12,708+3.1%
2023$12,329+0.8%
2022$12,233+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$189,990
DeedBook 2657, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1993