Skip to content

32 Fleming WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block9701
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,972
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,000
50%
Improvement Value:$427,100
50%
Total Assessment$850,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,638+5.9%
2024$21,372+3.1%
2023$20,734+0.8%
2022$20,572+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft2,972DeedBook 6572, Page 1844Recorded10/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$300,490
DeedBook 2639, Page 55