Skip to content

48 Fleming WayPrinceton, NJ 08540

Built 1992

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 14, 1999

Property Information

Block9701
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,950
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,000
50%
Improvement Value:$420,300
50%
Total Assessment$837,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,297+8.9%
2024$20,477+3.1%
2023$19,866+1.3%
2022$19,612+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 3665, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1992