Skip to content

232 Bullock DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block9702
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS3B2B1G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,926
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
61%
Improvement Value:$204,100
39%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,890+5.9%
2024$13,113+3.1%
2023$12,722+0.8%
2022$12,623+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft1,926DeedBook 6460, Page 215Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 6243, Page 792Recorded3/7/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3429, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1993