Skip to content

123 St Clair CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Jun 14, 2016

Property Information

Block9701
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS1GDANB1926
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,926
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
59%
Improvement Value:$217,600
41%
Total Assessment$535,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,250+5.9%
2024$13,452+3.1%
2023$13,051+0.8%
2022$12,949+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 6256, Page 877Recorded7/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$564,000
DeedBook 5505, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1993