Skip to content

40 Wilkinson WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block9702
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS2B2B1GCONC
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,811
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
61%
Improvement Value:$203,900
39%
Total Assessment$521,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,885+5.9%
2024$13,108+3.1%
2023$12,717+0.8%
2022$12,618+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 6099, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1993