Skip to content

23 Benjamin Rush LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Date
Dec 4, 1997

Property Information

Block9704
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS3B2BVALC
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,532
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,500
63%
Improvement Value:$194,600
37%
Total Assessment$522,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,904+5.9%
2024$13,126+3.1%
2023$12,734+0.8%
2022$12,635+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3275, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1993