Skip to content

41 Benjamin Rush LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block9704
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,778
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
60%
Improvement Value:$209,100
40%
Total Assessment$526,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,023+5.9%
2024$13,239+3.1%
2023$12,844+0.8%
2022$12,744+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,778DeedBook 6441, Page 1263Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5024, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1993