Skip to content

168 Prigmore StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block111
Lot65
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,190
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
34%
Improvement Value:$60,200
66%
Total Assessment$91,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+2.8%
2024$10,649+5.9%
2023$10,059+0.2%
2022$10,044+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 18617, Page 1124Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960