Skip to content

173 Willow StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1890

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 2, 2015

Property Information

Block112
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,292
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
46%
Improvement Value:$37,200
54%
Total Assessment$68,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,199+2.8%
2024$7,975+3.3%
2023$7,721+0.2%
2022$7,709+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 6683, Page 245Recorded4/27/2015

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 6656, Page 375NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/28/2015

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 5816, Page 718NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/10/2007

Property Sale

SaleMulti
$187,500

From:

To:

DeedBook 5029, Page 9Recorded3/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1890