Skip to content

167 Willow StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1935

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block112
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,608
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
49%
Improvement Value:$36,500
51%
Total Assessment$72,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,668+2.8%
2024$8,431+3.3%
2023$8,161+0.2%
2022$8,149+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 19502, Page 1030

Property Built

Built

Year Built: 1935