Skip to content

13 South DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1941

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block12
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,288
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
15%
Improvement Value:$127,700
85%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,032+2.8%
2024$17,539+109.4%
2023$8,376+0.2%
2022$8,364+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

DeedBook 19264, Page 347

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 19064, Page 1679Recorded10/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1941