Skip to content

11 South DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1940

Last Sale Date
Jan 21, 1999

Property Information

Block12
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,918
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
20%
Improvement Value:$86,200
80%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,977+2.8%
2024$12,623+3.3%
2023$12,220+0.2%
2022$12,201+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 28560, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1940