Skip to content

11 Monroe PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block158
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,221
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
33%
Improvement Value:$50,600
67%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+3.1%
2024$8,932+3.3%
2023$8,642+0.1%
2022$8,630+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 18235, Page 1533Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 5620, Page 683Recorded1/27/2006

Property Sale

SaleMulti
$137,000

From:

To:

DeedBook 3928, Page 438Recorded8/13/1991

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 28980, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1957