Skip to content

39 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block15
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
12%
Improvement Value:$176,100
88%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,914+2.8%
2024$23,261+3.3%
2023$22,518+0.2%
2022$22,484+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft4,384DeedBook 6889, Page 46Recorded11/14/2016