Skip to content

18 Coolidge AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$331,225
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block160
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
30%
Improvement Value:$58,100
70%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,121+3.1%
2024$9,819+3.3%
2023$9,501+0.1%
2022$9,488+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$331,225

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6719, Page 192Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

DeedBook 6121, Page 164NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1964