Skip to content

9 Garfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 9, 2006

Property Information

Block160
Lot44
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
26%
Improvement Value:$54,300
74%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,889+3.1%
2024$8,624+3.3%
2023$8,345+0.1%
2022$8,333+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5706, Page 558Recorded8/15/2006

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5006, Page 685Recorded1/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1956