Skip to content

25 Mckinley AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 20, 1994

Property Information

Block161
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
31%
Improvement Value:$75,300
69%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,255+3.1%
2024$12,859+3.3%
2023$12,443+0.1%
2022$12,426+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 4144, Page 140Recorded4/22/1994

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 3748, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1961