Skip to content

14 Lincoln AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1935
Residential
Vacant

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block161
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,442
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
22%
Improvement Value:$45,900
78%
Total Assessment$58,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+3.1%
2024$6,921+7.2%
2023$6,456+0.1%
2022$6,447+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 18548, Page 133Recorded7/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1935