Skip to content

14 Harrison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Sep 15, 1986

Property Information

Block163
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,600
21%
Improvement Value:$46,400
79%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+3.1%
2024$6,980+3.3%
2023$6,754+0.1%
2022$6,744+1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,000

To:

Sq Ft1,272

Property Built

Built

Year Built: 1930