Skip to content

24 Harrison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1928

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block163
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
20%
Improvement Value:$49,100
80%
Total Assessment$61,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+3.1%
2024$7,299+3.3%
2023$7,063+0.1%
2022$7,053+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6321, Page 796Recorded2/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 1928