Skip to content

12 Harrison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1946

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block163
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,058
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
14%
Improvement Value:$74,600
86%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,633+3.1%
2024$10,316+3.3%
2023$9,982+0.1%
2022$9,968+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 18328, Page 418Recorded3/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$55,000

To:

DeedBook 29610, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1946