Skip to content

16 Cleveland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$27,354
Last Sale Date
Dec 7, 1973

Property Information

Block164
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
32%
Improvement Value:$43,300
68%
Total Assessment$63,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,518+3.2%
2024$7,286+3.5%
2023$7,042+0.1%
2022$7,032+1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$27,354

To:

Sq Ft1,200DeedBook 28350, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1953