Skip to content

18 Cleveland AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block164
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,152
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
30%
Improvement Value:$45,200
70%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+3.1%
2024$7,690+3.3%
2023$7,441+0.1%
2022$7,430+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 5554, Page 882Recorded9/23/2005

Property Built

Built

Year Built: 1952