Skip to content

41 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block167
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,327
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
24%
Improvement Value:$76,900
76%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,414+3.1%
2024$12,043+3.3%
2023$11,653+0.1%
2022$11,637+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956