Skip to content

37 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2002

Property Information

Block167
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
17%
Improvement Value:$92,000
83%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,487+3.1%
2024$13,084+3.3%
2023$12,660+0.1%
2022$12,643+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 4968, Page 623Recorded10/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1956