Skip to content

33 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$716,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block167
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage912
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
17%
Improvement Value:$90,900
83%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,352+3.1%
2024$12,954+3.3%
2023$12,534+0.1%
2022$12,517+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$716,000

To:

DeedBook 19288, Page 381

Property Sale

Sale
$466,800

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 5904, Page 418NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 5632, Page 383Recorded2/17/2006

Property Sale

Sale
$75,500

To: