Skip to content

14 Newman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block176
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,060
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$85,700
71%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,718+3.1%
2024$14,279+3.3%
2023$13,817+0.1%
2022$13,797+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 17978, Page 837Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$143,950

To:

Property Built

Built

Year Built: 1985