Skip to content

10 Newman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block176
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class12
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,953
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
34%
Improvement Value:$67,800
66%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+3.1%
2024$12,161+5.7%
2023$11,504+0.1%
2022$11,488+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,953DeedBook 6055, Page 823Recorded6/19/2009

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 3611, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1986