Skip to content

5 Oliver CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 3, 2006

Property Information

Block180
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,923
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,000
76%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,243+3.1%
2024$14,788+3.3%
2023$14,309+0.1%
2022$14,289+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,923DeedBook 4856, Page 260Recorded12/18/2000

Property Sale

Sale
$125,000

Property Built

Built

Year Built: 1985