Skip to content

1076 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block180
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,971
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
40%
Improvement Value:$65,700
60%
Total Assessment$109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,389+3.1%
2024$12,989+3.3%
2023$12,569+0.1%
2022$12,551+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3616, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1950