Skip to content

360 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block212
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
25%
Improvement Value:$95,500
75%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,425+3.1%
2024$14,965+96.6%
2023$7,612+0.1%
2022$7,602+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 18926, Page 1928Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 18505, Page 1827Recorded6/24/2021

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 2945, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1957