Skip to content

1 Henrietta StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1935

Last Sale Price
$99,500
Last Sale Date
May 13, 1986

Property Information

Block224
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,646
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
33%
Improvement Value:$63,200
67%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,536+3.1%
2024$11,191+3.3%
2023$10,829+0.1%
2022$10,814+1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$99,500

To:

Sq Ft1,646

Property Built

Built

Year Built: 1935