Skip to content

2 Bruce RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block231
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
35%
Improvement Value:$52,900
65%
Total Assessment$81,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+3.1%
2024$9,630+3.3%
2023$9,318+0.1%
2022$9,305+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 5972, Page 665Recorded8/6/2008

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 5586, Page 478Recorded11/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1962