Skip to content

17 Carter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Sep 3, 2010

Property Information

Block792
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
30%
Improvement Value:$77,200
70%
Total Assessment$111,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,535+3.1%
2024$13,131+3.3%
2023$12,706+0.1%
2022$12,688+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6194, Page 572Recorded9/21/2010

Property Built

Built

Year Built: 1965