Skip to content

32 Myrtle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block796
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,831
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
32%
Improvement Value:$69,600
68%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+3.1%
2024$12,161+3.3%
2023$11,768+0.1%
2022$11,751+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,831DeedBook 6905, Page 444Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 32590, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1969