Skip to content

3 French StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block231
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,466
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
29%
Improvement Value:$88,900
71%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,340+3.1%
2024$14,882+3.3%
2023$14,400+1.9%
2022$14,130+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$472,500

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 17994, Page 1357Recorded8/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1979