Skip to content

2 Newman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2009

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 26, 1997

Property Information

Block234
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,225
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
28%
Improvement Value:$77,400
72%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+3.1%
2024$12,717+3.3%
2023$12,306+0.1%
2022$12,288+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,362DeedBook 4453, Page 160Recorded10/28/1997

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3893, Page 612

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3612, Page 372