Skip to content

Tices Ln(Block 27 Lot 4)East Brunswick, NJ 08816

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block27
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0900

Building Details

Building Class10
DescriptionCAR WASH
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage2,880
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
30%
Improvement Value:$127,000
70%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,801+2.8%
2024$21,205+3.3%
2023$20,528+0.2%
2022$20,497+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,500,000

To:

DeedBook 19136, Page 1861

Property Sale

Sale
$719,448

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 5493, Page 92NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/16/2005

Property Built

Built

Year Built: 1983