Skip to content

107 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 28, 1997

Property Information

Block312
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,580
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
19%
Improvement Value:$90,600
81%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,696+3.1%
2024$13,283+3.4%
2023$12,849+0.1%
2022$12,840+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 4673, Page 559Recorded8/19/1999

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

DeedBook 4161, Page 97Recorded6/28/1994

Property Built

Built

Year Built: 1910