Skip to content

3 Brier Hill Ct BEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block319
Lot32
QualifierC0013
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4304

Building Details

Building Class---
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,271
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,700
14%
Improvement Value:$52,300
86%
Total Assessment$61,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+2.8%
2024$7,123+3.3%
2023$6,895+0.2%
2022$6,885+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 19861, Page 708

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 5256, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1979