Skip to content

12 Brier Hill Ct GEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block319
Lot36
QualifierC0014
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4304

Building Details

Building Class10
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,424
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
26%
Improvement Value:$35,500
74%
Total Assessment$47,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,726-31.1%
2024$8,314+3.3%
2023$8,048+0.2%
2022$8,036+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 18443, Page 1708Recorded5/14/2021

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 4556, Page 823Recorded10/20/1998

Property Sale

Sale
$53,163

From:

To:

Recorded3/9/1990

Property Sale

Sale
$53,275
DeedBook 3663, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1986