Skip to content

3 Cornwall Dr B(Unit C0007)East Brunswick, NJ 08816

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block319
Lot35
QualifierC0007
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4304

Building Details

Building Class10
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,500
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,700
23%
Improvement Value:$41,900
77%
Total Assessment$54,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+2.8%
2024$6,376+3.3%
2023$6,172-34.9%
2022$9,481+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,000

To:

DeedBook 19141, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 17941, Page 1376Recorded7/14/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1979